YRITYSTEN MÄÄRÄAIKAISEN KUSTANNUSTUEN 6. HAKUKIERROS PÄÄTTYI 31.5.2022!
Kustannustuen 6. kierroksen hakuaika on alkoi 26.4.2022 ja päättyi 31.5.2022 klo 16.15.
Tuki on tarkoitettu erityisesti matkailu- ja ravintola-alan sekä tapahtuma-alan yrityksille, jotka ovat kärsineet sulkutoimia lievemmistä koronavirukseen liittyvistä rajoitustoimista. Sitä voi hakea kuitenkin myös sellainen muiden toimialojen yritys, jonka toimintaan tai merkittävään osaan asiakaskunnasta on kohdistunut rajoituksia.
Tuki on tarkoitettu yrityksille, joilla
- päätoimiala (yrityksen verottajalle ilmoittama) kuuluu tuen piiriin; voit tarkentaa tuen piiriin kuuluvat toimialat tästä. Jos yrityksen toimiala ei kuulu tuen piiriin, mutta muut tuen ehdot täyttyvät, tukea voidaan myöntää harkinnanvaraisesti, jos yritykseen tai sen asiakaskuntaan on kohdistunut julkisoikeudellinen koronapandemian torjuntaan liittyvä rajoitus.
- liikevaihto on laskenut koronapandemian vuoksi yli 25 % tukikaudella 1.12.2021-28.2.2022 ,kun sitä verrataan vertailukauteen, joka määräytyy yrityksen alv-verokauden ja perustamisajankohdan perusteella
- on vaikeasti sopeutettavia ko. tukikauteen kohdistuvia palkka- ja muita kuluja
- tukikaudella hyväksyttäviä kustannuksia kertyy vähintään 2 000 euroa
- on y-tunnus ja jotka on rekisteröity ennakkoperintärekisteriin.
Yritysten kokoa ja yhtiömuotoa ei ole rajattu. Yritysten ohella säätiöt ja yhdistykset, joilla on liiketoimintaa, voivat hakea tukea.
Tukea myönnetään yritysten liikevaihdon laskun ja toteutuneiden kustannusten mukaan. Tukea maksetaan vähintään 2 000 euroa, vaikka yrityksen tuki olisi laskennallisesti jäänyt alle kyseisen summan. Enimmäismäärä on miljoona euroa.
Kustannustukea haetaan Valtiokonttorista sähköisen asiointikanavan kautta.
Katso tuen tarkemmat ehdot ja hakuohjeet Valtiokonttorin sivustolta.
Valtiokonttori on järjestänyt 22.4.2022 webinaarin kustannustuen hakemisesta. Tallenne siitä löytyy em. Valtiokonttorin sivustolta.
Neuvoja tukien hakemiseen saat Business Rovaniemen yrityskehittäjiltä: yhteystiedot
KUSTANNUSTUEN AIEMMISTA HAKUKIERROKSISTA
Löydät lisätietoa ja tilastoja Valtiokonttorin sivustolta:
1. kustannustuki (hakuaika 7.7.-31.8.2020, tukikausi 1.4.-31.5.2020): https://www.valtiokonttori.fi/palvelut/korvaus-ja-vahinkopalvelut/yritysten-kustannustuki-ensimmainen-hakukierros/
2. kustannustuki (hakuaika 21.12.2020-26.2.2021, tukikausi 1.6.-31.10.2020): https://www.valtiokonttori.fi/palvelut/korvaus-ja-vahinkopalvelut/yritysten-kustannustuki-toinen-hakukierros/
3. kustannustuki (hakuaika 27.4.-23.6.2021, tukikausi 1.11.2020-28.2.2021): https://www.valtiokonttori.fi/palvelut/korvaus-ja-vahinkopalvelut/yritysten-kustannustuki-kolmas-kierros/
4. kustannustuki (hakuaika 17.8.-30.9.2021, tukikausi 1.3.-31.5.2021): https://www.valtiokonttori.fi/palvelut/korvaus-ja-vahinkopalvelut/yritysten-kustannustuki-neljas-kierros/
5. kustannustuki (hakuaika 21.12.2021–18.2.2022, tukikausi 1.6.-30.9.2021): https://www.valtiokonttori.fi/palvelut/korvaus-ja-vahinkopalvelut/yritysten-kustannustuki-5/
Tilastotietoa: https://www.valtiokonttori.fi/tilastot-ja-raportit/tilastoja-korvaus-ja-vahinkopalveluista/tilastoja-kustannustuki/
TUKI KATTAMATTOMIIN KIINTEISIIN KUSTANNUKSIIN
Kustannustuen 4. hakukierroksen ajalle käynnistyi uusi tuen haku yrityksille, joilla EU:n määrittelemä aiempi koronatukien enimmäismäärä 1,8 miljoonaa euroa oli jo täynnä tai täyttymässä, ja joille ei siksi ollut mahdollista myöntää enempää kustannustukea. Tuen hakuaika oli 17.8.-30.9.2021. Myös tukikausi oli sama kuin kustannustuen 4. hakukierroksella, 1.3.-31.5.2021. Tuen ehtona on ollut kustannustuen tapaan, että yrityksen liikevaihto on laskenut yli 30 % tukikaudella verrattuna vastaavaan aikaan vuonna 2019. Mikäli yritys kuuluu konserniin, tukea tuli hakea aina konsernitasolla, ei yksittäisenä yrityksenä, ja samoin tuen saamisen ehtoja (mm. liikevaihtoa) tarkastellaan konsernitasolla. Tarvittaessa lisätietoa ko. tuesta löytyy Valtiokonttorin verkkosivuilta .
SULKEMISKORVAUKSET
Valtiokonttorilta haettavien sulkemiskorvausten hakuajat ovat päättyneet mikro- ja pienyritysten osalta 31.8.2021 sekä keskisuurille ja suurille yrityksille 13.8.2021. Poikkeuksena ovat Kajaanissa 1.-6.9.2021 suljettuina olleet mikro- ja pienyritykset, jotka voivat hakea sulkemiskorvausta 31.12.2021 mennessä.
Sulkemiskorvaus ja kustannustuki ovat kaksi erillistä tukea. Yrityksen tilanteesta riippuen on ollut mahdollista saada molempia tai vain toista tukea. Sulkemiskorvausta liiketoiminnan sulkemisen ajalta on voinut hakea yritys, jonka toimitilat on suljettu kokonaan tilapäisesti asiakkailta lain määräyksen tai viranomaisen päätöksen mukaisesti. Sulkemiskorvaus on koskenut ravintoloita ja muita ravitsemisyrityksiä sekä esimerkiksi liikunta- ja urheilutiloja, kuntosaleja, kylpylöitä ja sisäleikkipuistoja.
Lisätietoa sulkemiskorvauksesta mikro- ja pienyrityksille: https://www.valtiokonttori.fi/palvelut/korvaus-ja-vahinkopalvelut/sulkemiskorvaus/#tietoa-sulkemiskorvauksesta
Lisätietoa sulkemiskorvauksesta keskisuurille ja suurille yrityksille: https://www.valtiokonttori.fi/palvelu/suurtensulkemiskorvaus/
TAPAHTUMATAKUU
Valtiokonttorilta haettavan tapahtumatakuun hakuaika on päättynyt 31.8.2021 ja myönnetyn takuun perusteella toteutuneista kuluista haettavien korvausten haku on päättynyt 7.12.2021. Tapahtumatakuu koski vakiintuneita tapahtumajärjestäjiä ja tapahtumia, joissa noudatetaan opetus- ja kulttuuriministeriön hyväksymiä periaatteita vastuullisten tapahtumien järjestämiseksi koronatilanteissa ja näiden järjestämiä vähintään 200 hengen tapahtumia. Ko. tapahtumia ovat esimerkiksi taide- ja kulttuurifestivaalit, konsertit ja näyttelyt, joita ei järjestetä ympärivuotisen tapahtumatoiminnan osana. Lisätietoa tapahtumatakuusta löytyy Valtiokonttorin sivustolta.